Városlista
2026. március 28, szombat - Gedeon, Johanna

Hírek

2018. November 12. 12:12, hétfő | Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Urológus: 50 éves kor fölött évente ajánlott a szűrővizsgálat

Urológus: 50 éves kor fölött évente ajánlott a szűrővizsgálat

Ötvenéves kor fölött évente ajánlott az urológiai szűrővizsgálat - mondta Kubik András urológus az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.

A szakembert azzal kapcsolatban kérdezték, hogy idén novemberben is elindították a prosztatarák szűrővizsgálatainak fontosságára felhívó akciót, a Movembert, amelynek keretében bajuszt növesztenek a férfiak.

Az M1-en elhangzott: évente 4 ezer új beteget diagnosztizálnak prosztatarákkal, s 1500-an életüket vesztik a betegség következtében.

Kubik András urológus azt mondta: ha valakinek panaszai vannak - például vizeléssel kapcsolatos problémák, merevedési funkcióval kapcsolatos zavarok -, illetve ha a családban előfordult prosztatarák, akkor 40 éves kor fölött is ajánlott a szűrővizsgálat.

Kitért arra is, hogy bár a férfiak tartózkodnak az urológiai vizsgálattól, az nem tart tovább 10 percnél. Bejelentkezés nélkül bármelyik férfi elmehet a területileg illetékes szakrendelőbe urológushoz. Kubik András kiemelte: ha időben felismerik a - szervre lokalizált - prosztatarákot, akkor jók a gyógyulás esélyei.

Honti Dániel, a MentsManust Mozgalom alapítója és a Movember Magyarország Egyesület elnöke elmondta: folyamatosan érkeznek hozzájuk a megkeresések arra vonatkozóan, hogyan lehet támogatni az akciót, illetve hogy hova lehet elmenni szűrővizsgálatra.

Szólt arról is: van egy úgynevezett ProsztataKommandó nevű szolgáltatásuk, amelynek keretében országszerte PSA-mérést végeznek. Ez egy fájdalommentes szűrés, két csepp vérből végzik - emelte ki Honti Dániel, hozzátéve: az a tapasztalat, hogy ha valaki itt pozitív eredményt kap, akkor jobban rá lehet venni arra, hogy menjen el urológushoz további vizsgálatra.

Címkék: urológus, vizsgálat

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 27. 18:00, péntek | Életmód

Márai Sándor-emlékkiállítás nyílt a budai Várnegyedben

\"Budára költöztem\" címmel Márai Sándor-emlékkiállítás nyílt csütörtökön a budai Várnegyedben, a Virág Benedek Házban a Márai-emlékév alkalmából - közölte a Budavári Önkormányzat az MTI-vel.

2026. Március 27. 15:00, péntek | Életmód

Premier a Csukás Meserádióban, új mese kel életre Csukás István születésének 90. évfordulóján

A legendás meseíró, Csukás István eddig kiadatlan, egyben utolsó művét születésének 90. évfordulója alkalmából premierként mutatja be a közmédia.

2026. Március 26. 17:00, csütörtök | Életmód

Paloznaki Jazzpiknik- A Bin-Jip, Antonia Vai és a Loop Doctors is fellép

2026. Március 25. 16:00, szerda | Életmód

Húsvét - Húsvéthétfőn orgonakoncert lesz a Pannonhalmi Főapátság bazilikájában

Johann Sebastian Bach orgonaművei szólalnak meg a Szent Márton-bazilikában húsvéthétfőn - tudatta a Pannonhalmi Főapátság kedden az MTI-vel.