Hírek
2018. Augusztus 25. 05:02, szombat |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Mérséklődött a természetes fogyás az első fél évben

Kevesebben halálozás és születés volt az első fél évben, mint az előző év azonos időszakában; összességében mérséklődött a természetes fogyás - olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteki jelentésében.
A közlemény szerint január és június között a születések száma 2,4, a halálozásoké 3,8 százalékkal volt kevesebb, mint 2017 azonos időszakában. Így a természetes fogyás 6,3 százalékkal, 1597-tel csökkent 2017 első félévéhez képest.
Az idei első félévben 43 069 gyermek jött világra, ami 1040-nel maradt el a 2017-es számtól. Januárban és júniusban valamivel több, február-májusban kevesebb élveszületés történt, mint egy évvel korábban; a legnagyobb arányú, 7,3 százalékos csökkenés májusban volt.
A teljes termékenységi arányszám becsült értéke 1,43 volt, az előző év azonos időszakára számítottnál (1,45) valamelyest kevesebb - tették hozzá.
Az első félévben 66 869 volt a halálozások száma, ami 2637-tel kevesebb az előző év azonos időszakához képest. A márciusi jelentős, 15 százalékot meghaladó emelkedés kivételével az év többi hónapjában csökkent a halálozások száma. A legnagyobb arányú, 22 százalékos csökkenést januárban regisztrálták.
A születések száma kisebb mértékben csökkent, mint a halálozásoké, így a természetes fogyás 23 800 volt, ami 6,3 százalékos javulást jelent; az előző év vizsgált időszakában ez a szám 25 397 volt.
Ezer lakosra 8,9 élveszületés és 13,8 halálozás jutott, előbbi 0,2, utóbbi 0,5 ezrelékponttal kisebb volt a 2017. január-júniusi értéknél, aminek eredményeként a természetes fogyás 0,3 ezrelékponttal, 4,9 ezrelékre mérséklődött.
Nőtt a házasságok száma idén az első félévben: 22 161 pár kötött házasságot, számuk 1,7 százalékkal (380) több volt, mint az előző év azonos időszakában.
A közleményben külön is összehasonlították a júniusi adatokat: ebben a hónapban 7511 gyermek született, 0,1 százalékkal, 7 újszülöttel több, mint 2017 júniusában.
Az elhunytak száma 9 389 volt, 1,8 százalékkal (169) kevesebb az előző év azonos hónapjánál.
A születésszám kismértékű emelkedése és a halálozások mérséklődése következtében a természetes fogyás 1878 volt júniusban, ami 8,6 százalékos csökkenést jelent, mert ez a szám az előző év azonos hónapjában 2054 volt.
A házasságkötések száma nőtt, a 6572 anyakönyvezett frigy 6,5 százalékkal (404) több volt a 2017. júniusinál.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 12. 07:42, szombat | Belföld
Orbán Viktor miniszterelnök Recep Tayyip Erdogan török elnökkel folytatott kétoldalú tárgyalást a törökországi Antalyában
Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken Recep Tayyip Erdogan török elnökkel folytatott kétoldalú tárgyalást a törökországi Antalyában - tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
2025. Április 11. 07:50, péntek | Belföld
Orbán Viktor: akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből!
Akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből! - írta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, Facebook-oldalán.
2025. Április 11. 07:49, péntek | Belföld
Gulyás Gergely: jövő héten kezdik postázni a szavazólapokat Ukrajna EU-csatlakozásáról
Jövő héten kezdik postázni az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló véleménynyilvánító szavazás szavazólapjait - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Budapesten, a Kormányinfón.
2025. Április 11. 07:48, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: magyar vállalat építi az Egyiptomot Európával összekötő optikai kábelt
A 4iG magyar telekommunikációs vállalat mintegy 2800 kilométernyi optikai kábellel köti össze Európát és Egyiptomot a tenger alatt, így biztosítva nagysebességű internetkapcsolatot