Városlista
2026. február 9, hétfő - Abigél

Hírek

2024. Április 03. 07:57, szerda | Életmód
Forrás: MTI

Megnyílt az Ember a rács mögött című börtönkiállítás Veszprémben

Megnyílt az Ember a rács mögött című börtönkiállítás Veszprémben

Megnyílt az Ember a rács mögött című börtönkiállítás Veszprémben, a Veszprémi Törvényszék mínusz harmadik szintjén, az egykori várbörtön területén.

A keddi megnyitón Porga Gyula (Fidesz-KDNP), Veszprém polgármestere úgy fogalmazott, bár az Európa kulturális fővárosa (EKF) évad december végén sikeresen befejeződött, a közösség- és városépítő feladatnak nincs vége. Most az a kérdés, hogyan tud élni a város a lehetőséggel - tette hozzá.

Kiemelte: börtönkiállítás látogatóközpontjának helyet adó, korábban a belváros egyik "rozsdafoltjaként" álló Ruttner-házat tavaly szintén az EKF-program részeként újították fel.

Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója a kiállítást megnyitva arról beszélt: annak elsődleges feladata a fiatalok bevonása, vitára késztetése, elgondolkodtatása.

Azt mondta: minden társadalom és közösség a kezdetek óta szembesült azzal, hogy vannak olyan cselekedetek, amelyek nem férnek bele a békés együttélés kereteibe, és azokra a társadalomnak reagálnia kell.

Hangsúlyozta: az évek során a bűnösökkel való bánásmód is változott. Évszázadok óta velünk élő kérdés, hogy a börtönben levők milyen bánásmódot érdemelnek, valamint az is, hogy a börtön elsődleges funkciója a büntetés vagy a társadalmi visszailleszkedés elősegítése - mondta.

Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a kiállítás megnyitását követően a közmédiának nyilatkozva emlékeztetett: Európa utolsó várbörtöne volt a veszprémi, mielőtt 2003-ban kiköltözött egy modern épületbe a város szélére. Mint mondta, maga is többször járt benne bírósági fogalmazóként.

Halálos ítéleteket is végrehajtottak itt, a legutolsót 1967-ben éppen egy politikai ügyben - tette hozzá a tárcavezető.

Az interaktív elemekkel gazdagított kiállítás történelmi korokon átívelve mutatja be a büntetés-végrehajtás történetét Veszprémben, melynek során az elítéltek személyes történeteivel is megismerkedhetnek a látogatók, akik a tárlatot elhagyva egy új várfalsétányon juthatnak ki az épületből.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 08. 14:00, vasárnap | Életmód

Anyatej-kiegészítő tápszereket hívott vissza a Müller

Anyatej-kiegészítő tápszertermékek visszahívását kezdeményezte a forgalomból a Müller Drogéria Magyarország Bt. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szombaton az MTI-vel.

2026. Február 08. 14:00, vasárnap | Életmód

Napokkal a szilágycsehi templomtorony leomlása előtt észlelték a gyorsuló állagromlást

A román művelődési minisztérium szombati közlése szerint napokkal a szilágycsehi református templom tornyának leomlása előtt észlelték a gyors állagromlását a szakemberek.

2026. Február 07. 13:00, szombat | Életmód

Végső búcsút vettek Tarr Bélától

Több százan, családja, barátai, pályatársai, tanítványai és tisztelői kísérték utolsó útjára Tarr Béla Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendezőt pénteken a Fiumei úti sírkertben.

2026. Február 07. 11:00, szombat | Életmód

Elhunyt Vásáry Tamás zongoraművész, karmester