Hírek
2015. November 27. 07:49, péntek |
Külföld
Forrás: Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti:
Még soha ennyi bevándorló nem érkezett Nagy-Britanniába

Soha nem mért szintre emelkedett a bevándorlás Nagy-Britanniában a brit statisztikai hivatal (ONS) csütörtökön ismertetett részletes becslése alapján.
Az ONS adatai szerint a júniussal zárult egy évben a nettó bevándorlás elérte a 336 ezer főt. Ez 82 ezerrel több az egy évvel korábbi azonos időszakban mért számnál, és a bevándorlási statisztikák közlésének kezdete óta a legmagasabb.
Az Európai Unió társállamaiból Nagy-Britanniába irányuló nettó bevándorlás is jelentősen emelkedett, 42 ezer fővel 180 ezerre a vizsgált tizenkét hónapban.
Az ONS csütörtöki kimutatása szerint Romániából és Bulgáriából összesen 50 ezren telepedtek le hosszú távra Nagy-Britanniában a júniussal zárult egy évben, 12 ezerrel többen, mint a tavaly júniusban véget ért tizenkét hónapban.
Romániával és Bulgáriával szemben EU-csatlakozásuk után a brit kormány élt a bevándorlás átmeneti korlátozásának lehetőségével, de ennek hatálya már tavaly januárban lejárt.
Nagy-Britannia a többi közép- és kelet-európai EU-tagállam, köztük Magyarország 2004-es csatlakozása után azonnal megnyitotta munkapiacát az ebből az országcsoportból érkező munkavállalók előtt. Az akkori munkáspárti brit kormány előzetesen azt valószínűsítette, hogy az új keleti EU-tagországokból évente legfeljebb 5-13 ezer bevándorló érkezése várható, ám azóta voltak olyan évek, amelyekben jóval meghaladta a 200 ezer főt az ezekből az országokból Nagy-Britanniába áttelepülők száma.
Az ONS csütörtöki kimutatása szerint a közép- és kelet-európai EU-tagországok közül immár Romániából érkeznek a legtöbben, és Románia most első ízben bekerült abba a felső ötös mezőnybe, amelyben azok az országok szerepelnek, amelyekből a legnagyobb számban települnek át bevándorlók Nagy-Britanniába.
Korábban Lengyelország volt a legnagyobb küldő ország a keleti uniós térségből.
A konzervatív párti brit kormány 2017-ig népszavazást tervez Nagy-Britannia EU-tagságáról. London azonban a referendum előtt újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel, és elsősorban azt kívánja elérni, hogy jelentősen szigoríthassa az EU-társállamokból Nagy-Britanniába érkező munkavállalók szociális ellátásának szabályait.
A brit kormány emellett olyan szabályozást is szeretne, amely kimondja, hogy az EU-hoz ezután csatlakozó országokra mindaddig nem vonatkozik a szabad munkaerő-áramlás alapelve, amíg gazdasági fejlettségük nem kerül sokkal közelebb a jelenlegi uniós tagországokéhoz.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 04. 07:57, péntek | Külföld
Leminősítette Kínát a Fitch Ratings
2025. Április 04. 07:53, péntek | Külföld
Több százan vonultak fel Kolozsváron egy magyar fiatal bántalmazása ellen tiltakozva
Több százan vonultak fel csütörtökön este Kolozsváron egy magyar fiatal hétfőn este elkövetett bántalmazása ellen tiltakozva.
2025. Április 02. 07:40, szerda | Külföld
Fehér Ház: az elnöki aláírást követően azonnal hatályba lép az új amerikai vámrendszer
Az elnöki aláírást követően azonnal hatályba lép az új amerikai vámrendszer, már szerdán - közölte a Fehér Ház szóvivője kedden újságírók előtt.