Városlista
2025. november 9, vasárnap - Tivadar

Hírek

2011. Július 13. 07:41, szerda | Belföld
Forrás: OrientPress

Algákból állíthatnak elő üzemanyagot

Algákból állíthatnak elő üzemanyagot

Egy egyetemi tanulmány keretein belül a tudósok jelenleg a Bath-ban található római fürdőkben tenyésző algákat vizsgálják, amelyekből a remények szerint a jövőben megújuló bioüzemanyagot állíthatnak elő.

Hasonló tanulmányokat már 20 éve végeznek a szakemberek, a jelenleg életben lévő korlátozások azonban nem teszik lehetővé, hogy a biodízelt széles körben is használhassák az emberek.

A biodízelt az algák sejtjeiből kisajtolt olajból állítják elő - az erre a célra alkalmas algák azonban nagyon kevés helyen nőnek, mivel kizárólag a 25 Celsius-fokos vízben érzik jól magukat. Márpedig azok a területek, ahol a víz hőmérséklete tartósan ilyen magas marad, általában mezőgazdasági tevékenységre is alkalmasak, így az algák csupán pár helyen találhatóak meg - írja a BBC.

A Bath-ban található római fürdőkben azonban hétféle alga is tenyészik, amelyek közül a tudósok jelenleg éppen megpróbálják kiválasztani azokat, amelyek normál hőmérsékleten is megélnek, és amelyek emellett biodízel előállítására is alkalmasak.

Mindezek mellett fontos célja a kutatásnak, hogy megtalálják azokat az algákat, amelyeket könnyebb kiszűrni a vízből, és amelyeknek a sejtfalát is könnyebb áttörni az átlagosnál, mivel így nagy mértékben csökkenthetnék a bioüzemanyag előállítási költségét, ami jelenleg meglehetősen magas.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: tudós

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 08. 08:38, szombat | Belföld

Orbán Viktor: a rezsicsökkentést sikerült megvédeni, Magyarország teljes szankciómentességet kap

A rezsicsökkentést sikerült megvédeni, a Török Áramlat és a Barátság vezeték esetében Magyarország teljes mentességet kap az orosz energiahordozókra kivetett amerikai szankciók alól

2025. November 08. 08:35, szombat | Belföld

Orbán Viktor: új fejezetet nyitunk a magyar-amerikai kapcsolatokban

Azért vagyunk itt, hogy új fejezetet nyissuk a magyar-amerikai kapcsolatokban - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Washingtonban, amikor Donald Trump amerikai elnök fogadta a Fehér Házban.

2025. November 07. 07:32, péntek | Belföld

Szijjártó Péter és Marco Rubio kormányközi nukleáris megállapodást írnak alá

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval - közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.

2025. November 07. 07:32, péntek | Belföld

Orbán Viktor: mi győzelemre játszunk