Városlista
2025. november 9, vasárnap - Tivadar

Hírek

2011. Október 06. 14:41, csütörtök | Belföld
Forrás: OrientPress

A kvázikristályok felfedezője kapta a kémiai Nobel-díjat

A kvázikristályok felfedezője kapta a kémiai Nobel-díjat

Dr. Daniel Shechtman, az izraeli Technológiai Intézet munkatársa kapta meg ma a kémiai Nobel-díjat.

Bár a tudós inkább fizikai munkásságáról híres, a kvázikristályok felfedezése mégis kémiai vívmány: az anyag szerkezete ugyanis bizonyos átmenetet képez a kristályos és az amorf szerkezet között.

Shechtman elsőként olvadt fémek - például alumínium és mangán - gyors hűtésével hozta létre az új szerkezetet úgy, hogy a folyadékot hideg felületre fecskendezte. Az így kialakult kristály szerkezete pedig bár tökéletesen rendezett lett, a felépítő formák sohasem ismétlődtek - szemben az összes többi kristállyal, amelyeknek szerkezete ugyanolyan, folyamatosan ismétlődő kis egységekből áll.

Az így létrejött anyag tehát egy addig ismeretlen szerkezettel bírt - erről pedig a tudósok korábban kijelentették, hogy csupán elméletben létezhet, a gyakorlatban azonban sohasem. Shechtman felfedezése így hatalmas vitákat gerjesztett a tudományos világban.

Az izraeli tudóst a díj mellett 10 millió svéd koronával is megjutalmazták. A héten egyébként már csak az irodalmi és a Nobel-békedíj vár gazdára, amelyek kiosztására a következő két napon kerül majd sor.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 08. 08:38, szombat | Belföld

Orbán Viktor: a rezsicsökkentést sikerült megvédeni, Magyarország teljes szankciómentességet kap

A rezsicsökkentést sikerült megvédeni, a Török Áramlat és a Barátság vezeték esetében Magyarország teljes mentességet kap az orosz energiahordozókra kivetett amerikai szankciók alól

2025. November 08. 08:35, szombat | Belföld

Orbán Viktor: új fejezetet nyitunk a magyar-amerikai kapcsolatokban

Azért vagyunk itt, hogy új fejezetet nyissuk a magyar-amerikai kapcsolatokban - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Washingtonban, amikor Donald Trump amerikai elnök fogadta a Fehér Házban.

2025. November 07. 07:32, péntek | Belföld

Szijjártó Péter és Marco Rubio kormányközi nukleáris megállapodást írnak alá

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval - közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.

2025. November 07. 07:32, péntek | Belföld

Orbán Viktor: mi győzelemre játszunk